prHeader

SARASOTA CREW SUCCESSFUL AT FIRST MAJOR REGATTA OF THE SPRING SEASON

OSPREY, FL (February 18, 2017)- Sarasota Crew hosted the first of the three-part race series, American Youth Cup, at Nathan Benderson Park on Saturday.  Sarasota Crew’s Novice and Varsity athletes raced in came home with 22 first place finishes, 11 second place finishes, and

12 third place finishes. This is the third year that Sarasota Crew has hosted this regatta series.

Races were 2,000 meter sprints in all events that will be raced at the National Championships at the end of the season. Sarasota Crew had 73 entries in the event.

“The American Youth Cup Series is beginning to take hold.  We had six of the largest and historically most competitive teams in attendance for the AYC I.  Although, we are in the infancy of our season, our student-athletes performed tremendously.  They executed our early season plans well, leading us to victories in a majority of events.  The women's squad swept the eights

in all age groups, with the men's squad only missing out matching the women's feat by less than a second.said head coach Casey Galvanek.

RESULTS

Saturday, February 18, 2017

FIRST PLACE

Men's Youth 8+

Women's Youth 8+

Women's Youth 2nd 8+

Men's Youth 3rd 8+

Women's Youth 3rd

       

8+

Clark Dean

Olivia Deniro

Savannah Alario

Riley Choquette

Viktoria Mochnacky

Travis Earp

Tatum Cox

Isis Madden

Austin Ham

Katie Scarlett

Mathew Pitchford

Julia Braz

Veronica Middleton

Jai Kondapolli

Caitlin Lynch

Jeremy Lipford

Angela Szabo

Christina Strates

Matthew Maglio

Emma Stock

Harrison Schofield

Sydney Wright

Erin Johnson

Jaime Velez

Natalia Bermudez

Shaw Bowman

Ella Kennedy

Arielle Jordan

Jakob Jarczynski

Reagan Seyer

Zachary Fagiani

Cecilia Ghose

Bethany Newcomb

Julian Wilberding

Morgan Crumley

Zachary Stith

Romy Roberts

Ellie Cole

William Young

Maggie Klimchuck

Jacob Shusko

Katie Barnett

Lara King

Gabriella Giannone

Isabella Strom


Women's Ltwt Youth

8+

Men's Freshman 8+

Women's Freshman 8+

Men's Youth U15 8+

Women's Youth U15 8+

Julia Braz

Malakai Leon

Campbell Shaw

Dominic Deniro

Sophia Simons

Tatum Cox

Samuel Napoliello

Lauren Andrews

Joshua Wang

Carly Kruysman

Sydney Wright

John Stainbrook

Jordan Keene

Ethan Halbreich

Catherine Anderson

Ellie Cole

Gabriel Vasquez

Maddie Scarlett

Conner Vice

Lizzie Jendryzik

Bethany Newcomb

Owen Corr

Ailbhe O'Grady

Max Marsh

Sophie Winer

Keely Radloff

Diego Prestamo

Abigail Steinwachs

Matthew Wolf

Nell Mcbride

Cecilia Ghose

Grant Schmid

Elise Dean

James Hecklik

Mckenzie Gerber

Romy Roberts

Thomas Kochevar

Graycen Miller

Ben Cottrez

Blaire Yahraus

Katie Barnett

Camille Edwards

Graycen Arias

Christian Yu

Bryce Bennett

Women's Youth Open 8+

Men's Youth U17 8+

Women's Youth U17 8+

Men's Youth 4+

Erin Johnson

Harrison Schofield

Viktoria Mochnacky

Jeremy Lipford

Arielle Jordan

Malakai Leon

Christina Strates

Clark Dean

Cecilia Ghose

Jai Kondapalli

Bethany Newcomb

Travis Earp

Christina Strates

Grant Schmid

Angela Szabo

Mathew Pitchford

Elise Dean

Natalia Bermudez Campbell Shaw Ellie Cole

Isabella Strom

John Stainbrook Gabriel Vasquez Jared Earp Thomas Kochevar

Grace Menke

Keely Radloff Ellie Cole Campbell Shaw Lauren Andrews

Cassandra Bradley

Sydney Edwards

Men's Youth 4x

Women's Youth 4x

Women's U15 4x

Men's Youth 2x

Women's Ltwt Youth 2x

Clark Dean

Olivia Deniro

Juliette Schuhmacher

Mathew Pitchford

Cecelia Ghose

Shaw Bowman

Zachary Fagiani

Zachary Stith

Ella Kennedy

Angela Szabo

Tatum Cox

Abigail Steinwachs

Karina Bodor

Brooke Picazio

Harrison Schofield

Romy Roberts

Men's Youth 1x

Men's U15 1x

Women's U15 1x

Clark Dean

Logan Brown

Grace Buchen

SECOND PLACE

Men's Youth 2nd 8+

Men's Youth 3rd 8+

Women's Freshman 8+

Women's Youth U15 8+

Men's Youth Open

       

8+

Andrew O'Grady

Paul Maltaghati

Isabella Gomez

Lauren Brotherton

Austin Ham

Nicholas (Cole) Egrie

Jared Earp

Eiley Maginness

Sarah Andrews

Ethan Friday

Jack Miller

Colton Nagler

Gwyn Petersen

India Herschowitz

Jaime Velez

Christian Irving

Nicholas Mast

Wynona Dean

Gillian Michael

Jai Kondapolli

Christopher Wolf

Ethan Friday

Juliette Schuhmacher

Lauren Reboul

William Young

Carson Hirshberg

Bryden Canty

Alexis Firlie

Morgan Lukowski

Bryden Canty

Michael Sullivan

Park Dietz

Nina Volpe

Zoe Merritt

Park Dietz

Maximillian DeWolf

Logan Jeffries

Lucy Lacivita

Ella Lenhart

Logan Jeffries


Sydney Edwards             Grace Menke              Cassandra Bradley           Claire Thacker                  Gabriella Giannone

Women's Youth Open 8+

Women's Youth U17 8+

Women's Ltwt Youth 4+

Natalie Rolfs

Lauren Feaster

Julia Braz

Eva Prestamo

Avery Long

Tatum Cox

Julia Roberts

Ava Vandroff

Sydney Wright

Hailey Souders

Ruchi Williams

Romy Roberts

Lauren Vittorio Paige Jagger Ellie Bodor Payton Nagler

Jordan Cohen

Ailbhe Ogrady Alexis Naguib Alexis Seyer Payton Nagler

Jordan Cohen

Katie Barnett

Men's U15 1x         Women's U15 1x    Women's Youth

1x

Mason Kuipers        Kaki

THIRD PLACE

France             Ella Ke

nnedy

Women's Youth 3rd 8+ Cheyanne Simmons Ruchi Williams

Alexis Naguib Keely Radloff Natalie Rolfs Eva Prestamo Ava Vandroff Avery Long

Cassandra Bradley

Men's Ltwt Youth 8+ Riley Choquette Carson Hirshberg Christopher Wolf

Jack Miller

Jakob Jarczynski William Young Michael Sullivan Maximillian DeWolf Gabriella Giannone

Men's Youth U15 8+

Brian Zhang Suchir Murkerjee John Angsten David Kirby Joseph Marble Nolan Boucher Zander Moricz Thomas Bartlett Julian Liftton

Men's Youth Open 8+

Paul Maltaghati Jared Earp James Kern Nicholas Mast Alexander Mead

Brandon Rodriguez Matthew Conklin Anthony Narcisco Grace Menke

Women's Youth Open 8+

Viktoria Mochnacky Ruchi Williams Morgan Crumley Alexis Naguib Cheyanne Simmons Emma Stock

Reagan Seyer Maggie Klimchuck Cassandra Bradley

Men's Youth U17 8+

Chase Scarlett

Diego Prestamo

Women's Youth U17 8+

Isabella Gomez

Eiley Maginness

Men's Youth 2x Jeremy Lipford Christian Irving

Women's Youth 2x Savannah Alario Katie Scarlett

Men's Ltwt Youth 2x Samuel Napoliello Maximillian DeWolf

Ian Baca

Jordan Keene

 

Matthew maglio

Maddie Scarlett

Owen Corr

Gwyn Petersen

Riley Petersen

Abigail Steinwachs

Vincent Pascasio

Elise Dean

Waseh Khan

Alexis Firlie

Camille Edwards

Graycen Arias

Men's Youth 1x      Women's U15 1x

Shaw Bowman        Abigail Koester


Sarasota Crew's next race will be the OARS Invitational Regatta at Turkey Lake in

Orlando, March 11th.

Founded in 2002, Sarasota Crew is a non-profit organization with a mission to provide elementary, middle and high school-aged Sarasota County youth with positive, competitive rowing experiences that cultivate high standards of personal integrity and self-esteem, promote teamwork and sportsmanship, and instill a lifelong commitment to a healthful lifestyle and serving the community. Sarasota Crew’s Headquarters is based in Bay Preserve in Osprey, FL with additional satellite offices in downtown Sarasota and Lakewood Ranch. To learn more, visit www.sarasotacrew.com or call 941-966-9791.

 prHeader

SARASOTA CREW WINS OVERALL TEAM POINTS TROPHY AT OARS INVITATIONAL

OSPREY, FL (March 12, 2017)- Sarasota Crew raced at the OARS Youth Invitational Regatta in Orlando on Saturday.  Sarasota Crew’s Novice and Varsity athletes came home with 5 first place finishes, 10 second place finishes, and 4 third place finishes.

Sarasota Crew had 39 entries in the event, and won the Men’s Points Trophy, Women’s Points Trophy, and the Overall Team Points Trophy.

"We came away from the OARS Invitational regatta with a few positives and a few teachable moments," said head coach Casey Galvanek.  "We had great races against the best in the state, coming away with the boys, girls, and the overall points trophies.  The entire team had impact on those outcomes."

Races were 1,500 meter sprints, in both sweep and sculling events.  This is the eighteenth year for this regatta which took place March 11th on Turkey Lake.

RESULTS
Saturday, March 11, 2017

FIRST PLACE

Women's Varsity 8+

Men's Varsity 8+

Men's JV 8+

Women's 3rd 8+ B

Men's Freshmen 8+

Olivia Deniro

Clark Dean

Zachary Stith

Lauren Feaster

Samuel Napoliello

Tatum Cox

Travis Earp

Nicholas (Cole) Egrie

Toni Ginsberg

Thomas Kochevar

Julia Braz

Mathew Pitchford

Shaw Bowman

Cheyanne Simmons

Malakai Leon

Angela Szabo

Jeremy Lipford

Austin Ham

Ruchi Williams

John Stainbrook

Sydney Wright

Harrison Schofield

Christopher Wolf

Keely Radloff

Gabriel Vasquez

Ella Kennedy

Andrew O'Grady

Jack Miller

Paige Jagger

Owen Corr

Bethany Newcomb

Zachary Fagiani

Michael Sullivan

Ava Vandroff

Diego Prestamo

Romy Roberts

Cian Graue

Maximillian DeWolf

Avery Long

Grant Schmid

Katie Barnett

Sydney Edwards

Jacob Shusko

Jordan Cohen

Camille Edwards

 

SECOND PLACE

Women's JV 8+

Men's 3rd 8+A

Women's Ltwt 8+

Women's Freshmen 8+

Women's Novice 8+

Savannah Alario

Riley Choquette

Sydney Wright

Campbell Shaw

Isabella Gomez

Isis Madden

Jared Earp

Tatum Cox

Lauren Andrews

Nina Volpe

Sarah Mihm

Julian Wilberding

Bethany Newcomb

Elise Dean

Juliette Schuhmacher

Katie Scarlett

Jai Kondapolli

Emma Stock

Abigail Steinwachs

Eiley Maginness

Erin Johnson

Paul Maltaghati

Viktoria Mochnacky

Ailbhe O’Grady

Ailbhe O’Grady

Ellie Cole

Will West

Ellie Cole

Maddie Scarlett

Maddie Scarlett

Cecilia Ghose

Park Dietz

Cecilia Ghose

Jordan Keene

Jordan Keene

Christina Strates

William Young

Romy Roberts

Graycen Miller

Graycen Miller

Lara King

Gabriella Gianonne

Katie Barnett

Cassandra Bradley

Jordan Cohen

Women's Freshmen 4+

Men's Freshmen 4+

Men's JV 4+

Women's 4x

Men's 4x

Campbell Shaw

Samuel Napoliello

Zachary Stith

Olivia Deniro

Clark Dean

Lauren Andrews

Malakai Leon

Austin Ham

Angela Szabo

Mathew Pitchford

Elise Dean

John Stainbrook

Julian Wilberding

Julia Braz

Travis Earp

Abigail Steinwachs

Gabriel Vasquez

Will West

Ella Kennedy

Jeremy Lipford

Cassandra Bradley

Camille Edwards

Gabriella Gianonne

   

THIRD PLACE

Women's 3rd 8+ A

Men's 3rd 8+B

Men's Ltwt 8+

Women's Varsity 4+

Viktoria Mochnacky

Matthew Conklin

Riley Choquette

Caitlin Lynch

Arielle Jordan

Brandon Rodriguez

Jack Miller

Arielle Jordan

Caitlin Lynch

Jaime Velez

Christopher Wolf

Julia Roberts

Alexis Naguib

Ethan Friday

Jared Earp

Christina Strates

Veronica Middleton

Matthew Maglio

Park Dietz

Katie Barnett

Eva Prestamo

Adam Mohamed

William Young

 

Morgan Crumley

Nicholas Mast

Michael Sullivan

 

Emma Stock

Bryden Canty

Maximillian DeWolf

 

Isabella Strom

Grace Menke

Sydney Edwards

 

_HkywdPQljzc2vSw5qzPyJiPt_zERjAjj1Zl0R6wx4PkrtgYwNJXh73YVPL1rsRqXwB1kGnKtkbFx0-r-aib9qR_tc12Au8eEqcz7PseJi8boodBqTOcZCQjyCHG54RVQvWq5Pi1 Sarasota Crew - Spring 2017 youth rowing, rowing, masters, masters rowing, middle school, middle school rowing, high school rowing, high school, elementary school rowing, rowing sarasota, pine view, riverview, rowing

Photo: Team Captains Tatum Cox and Jeremy Lipford with the Women’s Point Trophy, Men’s Point Trophy, and Overall Team Point Trophy.

Sarasota Crew's next race will be the 2nd regatta in the American Youth Cup Series at Nathan Benderson Park in Sarasota, March 25th.

Sarasota Crew utilizes competitive rowing to promote strong character, high integrity, positive self-concept, contribution to community, and a healthy lifestyle for all youth and adults in Sarasota County and its surrounding communities.

To learn more, visit www.sarasotacrew.com or call 941-966-9791.

OEQ-BTCXkcrDFS2YRPQS94ODW95qporEgRPsDsMwskEPmbCBKh-4zIr99x3OyhUr19C48yCahso0vbp7RhGhTUh2Ta6PbVUb1swALc3YfoGUb8YJ5_-zWb61wtu0Rha7taBKT3jN Sarasota Crew - Spring 2017 youth rowing, rowing, masters, masters rowing, middle school, middle school rowing, high school rowing, high school, elementary school rowing, rowing sarasota, pine view, riverview, rowing

SARASOTA CREW RACES INTO CHAMPIONSHIP SEASON WITH FIVE GOLDS AT NOVICE REGATTA

OSPREY, FL (February 12, 2017)- Sarasota Crew’s Novice and Freshman athletes raced at the Novice Regatta in Orlando, Florida and came home with5 first place finishes, 3 second place finishes, and 4 third place finishes. This is the twelfth year for this regatta which took place February 11thon Turkey Lake.

Races were 1,500-meter sprints in both sculling and sweep events.  This gave the novice and freshman rowers a chance to race against other athletes at the same experience level from 21 other Florida teams. Sarasota Crew had 20 entries comprised of 60 athletes at this event.

This was a good start to the spring championship season with our freshman and novice athletes.  They executed their race plans properly against well prepared competition.said head coach Casey Galvanek.

RESULTS
Saturday,
February11th, 2017

FIRST PLACE

Women’s 1st Freshman 8+

Men’s Novice 8+

Women’s Freshman 4+

Women’s 1st Freshman 2x

Women’s 2nd Freshman 2x

Julia Braz

James Kern

Campbell Shaw

Julia Braz

Elise Dean

Lauren Andrews

Diego Prestamo

Lauren Andrews

Angela Szabo

Wynona Dean

Campbell Shaw

Chase Scarlett

Jordan Keene

Angela Szabo

Ben Johnson

Eiley Maginness

Ailbhe O’Grady

Ian Baca

Cassandra Bradley

Wynona Dean

Evan Hannon

Elise Dean

James Press

Alexis Firlie

Dylan Fagiani

Cassandra Bradley

William Messina

SECOND PLACE

Men's Novice 4+

Men's 1st Freshman 2x

Men's 2nd Freshman 2x

James Kern

Samuel Napoliello

John Stainbrook

Vincent Pascasio

Malakai Leon

Gabriel Vasquez

Adam Mohamed

Riley Petersen

William Messina

THIRD PLACE

Women's 2nd Freshman 8+

Men's 2nd Freshman 8+

Women's Novice 8+

Men's 2nd Novice 8+

Isabella Gomez

Chase Scarlett

Ashley Pelton

Adam Mohamed

Eiley Maginness

Diego Prestamo

Graycen Miller

Vincent Pascasio

Maddie Scarlett

Luke Mocherman

Gwyn Petersen

Luke Mocherman

Abigail Steinwachs

Ben Johnson

Ellie Bodor

Haris Malkic

Jordan Keene

Ian Baca

Karina Bodor

Kevin Bell

Graycen Miller

Evan Hannon

Brooke Picazio

Owen Stutler

Juliette Schumacher

Waseh Khan

Nina Volpe

Waseh Khan

Lucy Lacivita

Dylan Fagiani

Lucy Lacivita

Riley Petersen

Jordan Cohen

Amelia Mauer

Graycen Arias

Hannah Brotherton

noviceRegatta

Sarasota Crew's next regatta will be the first of the three part race series American Youth Cupat Nathan Benderson Park, February 18th.

Founded in 2002, Sarasota Crew is a non-profit organization with a mission to provide elementary, middle and high school-aged Sarasota County youth with positive, competitive rowing experiences that cultivate high standards of personal integrity and self-esteem, promote teamwork and sportsmanship, and instill a lifelong commitment to a healthful lifestyle and serving the community. Sarasota Crew’s Headquarters is based in Bay Preserve in Osprey, FL with additional satellite offices in downtown Sarasota and Lakewood Ranch. To learn more, visit www.sarasotacrew.com or call 941-966-9791.

 prHeader

SARASOTA CREW WINS BIG AT PLANT SPRING SPRINTS INVITE

OSPREY, FL (January 23, 2017)- Sarasota Crew’s Novice and Varsity athletes raced at the Plant Spring Sprints Invite in Tampa, Florida and came home with 34 first place finishes, 20 second place finishes, and 14 third place finishes. This is the first year for this regatta which took place January 21st on the Tampa Bypass Canal.

Races were 1,500-meters sprints in all events that will be raced at the Florida State Championship later in the season.  Sarasota Crew had 90 entries in the event.

Having a great early season racing opportunity for the student-athletes is incredible.  This extremely well run event provides clear learning opportunities in victory and defeat” said head coach Casey Galvanek.

RESULTS
Saturday, January 21, 2017

FIRST PLACE

Women’s 1st Varsity 8+ Men’s 1st Varsity 8+ Men’s 2nd Varsity 8+ Women’s 3rd Varsity 8+ Men’s 3rd Varsity 8+
Olivia Deniro Clark Dean Christopher Wolf Veronica Middleton Jared Earp
Isis Madden Travis Earp Carson Hirshberg Sophia Lopez Austin Ham
Julia Braz Mathew Pitchford Julian Wilberding Lauren Feaster Jaime Velez
Angela Szabo Jeremy Lipford Nicholas (Cole) Egrie Alexis Naguib John Stainbrook
Sydney Wright Harrison Schofield Jai Kondapolli Viktoria Mochnacky Nicholas Mast
Christina Strates Michael Sullivan Jack Miller Avery Long Matthew Maglio
Cecilia Ghose Zachary Fagiani William Young Natalie Rolfs Colton Nagler
Lauren Andrews Zachary Stith Samuel Napoliello Emma Stock Ethan Friday
Katie Barnett Jacob Shusko Sydney Edwards Camille Edwards Gabriella Giannone

Women's 4th Varsity 8+ Men's 4th Varsity 8+ Men's JUNIOR 8+ Men's Ltwt 8+ Women's 1st Freshman/Novice 8+
Toni Ginsberg Jacob Nickerson Travis Earp Christopher Wolf Julia Braz
Eva Prestamo Bryden Canty Clark Dean Carson Hirshberg Lauren Andrews
Cheyanne Simmons Paul Maltaghati Mathew Pitchford Colton Nagler Ailbhe OGrady
Ruchi Williams Owen Corr Harrison Schofield Jack Miller Angela Szabo
Keely Radloff Grant Schmid Julian Wilberding Michael Sullivan Jordan Keene
Alexis Seyer Gabriel Vasquez Austin Ham Ethan Friday Ellie Bodor
Hailey Souders Chase Scarlett Jai Kondapolli William Young Maddie Scarlett
Payton Nagler Alexander Mead Nicholas Mast Jared Earp Eiley Maginness
Amelia Mauer Will Messina Gabriella Giannone Jacob Shusko Hannah Brotherton

Men's 1st Freshman/Novice 8+ Women's 2nd Freshman/Novice 8+ Men's 1st Varsity 4+ Women's 2nd Varsity 4+ Men's 2nd Varsity 4+
Samuel Napoliello Isabella Gomez Jeremy Lipford Toni Ginsberg Julian Wilberding
John Stainbrook Alexis Firlie Clark Dean Sadie Gomis Nicholas (Cole) Egrie
Gabriel Vasquez Juliette Schumacher Zachary Stith Paige Jagger Jaime Velez
Luke Welch Abigail Steinwachs Zachary Fagiani Payton Nagler Ethan Friday
Owen Corr Gwyn Petersen Sydney Edwards Katie Barnett Jacob Shusko
Grant Schmid Graycen Miller      
Diego Prestamo Karina Bodor      
Chase Scarlett Lucy Lacivita      
Camille Edwards Amelia Mauer      

Men's Freshman/Novice 4+ Women's JUNIOR 4x Men's JUNIOR 4x Women's Ltwt 4x Men's Ltwt 4x Women's Varsity 4x
Adam Mohamed Isis Madden Mathew Pitchford Sydney Wright Christopher Wolf Olivia Deniro
Diego Prestamo Christina Strates Jai Kondapolli Cecilia Ghose Samuel Napoliello Julia Braz
Chase Scarlett Sarah Mihm Travis Earp Bethany Newcomb Jack Miller Angela Szabo
Evan Hannon Ellie Cole Harrison Schofield Lauren Andrews Michael Sullivan Sydney Wright
Camille Edwards          

Men's Varsity 4x Women's Freshman/Novice 4x Men's Freshman Novice 4x    
Clark Dean Julia Braz Samuel Napoliello    
Jeremy Lipford Angela Szabo John Stainbrook    
Zachary Fagiani Ailbhe OGrady Gabriel Vasquez    
Zachary Stith Lauren Andrews Grant Schmid    
         
Women's Freshman/Novice 2x Men's Freshman/Novice 2x Women's JUNIOR 2x Women's Ltwt 2x Men's Varsity 2x
Maddie Scarlett John Stainbrook Katie Scarlett Cecilia Ghose Mathew Pitchford
Lauren Andrews Gabriel Vasquez Veronica Middleton Sydney Wright Nicholas (Cole) Egrie
         
Women's JUNIOR 1x Men's JUNIOR 1x Men's Varsity 1x Women's Ltwt 1x Men's Ltwt 1x
Isis Madden Travis Earp Clark Dean Ellie Cole Colton Nagler

SECOND PLACE

Women's 2nd Varsity 8+ Men's 2nd Freshman/Novice 8+ Women's Freshman/Novice 4+ Men's 2nd Varsity 4+ Women's JUNIOR 4+
Erin Johnson Adam Mohamed Ailbhe OGrady Alexander Mead Natalie Rolfs
Bethany Newcomb Dylan Fagiani Eiley Maginness Evan Hannon Sophia Lopez
Sarah Mihm Luke Mocherman Jordan Keene Nicholas Mast Keely Radloff
Katie Scarlett Evan Hannon Graycen Miller Diego Prestamo Ellie Cole
Reagan Seyer James Press Hannah Brotherton Will Messina Camille Edwards
Arielle Jordan Haris Malkic      
Ava Vandroff Waseh Khan      
Ellie Cole Riley Petersen      
Hannah Brotherton Gavin Hart      
         
Men's JUNIOR 4+ Women's Ltwt 4x Men's Ltwt 4x Women's Varsity 2x Women's Ltwt 2x
Julian Wilberding Emma Stock Carson Hirshberg Ruchi Williams Natalie Rolfs
Paul Maltaghati Reagan Seyer Jared Earp Cheyanne Simmons Emma Stock
Matthew Maglio Ava Vandroff Jacob Nickerson    
Bryden Canty Toni Ginsberg Colton Nagler    
Gabriella Giannone        
         
Men's Ltwt 1x Women's Freshman/Novice 2x Women's JUNIOR 2x Men's JUNIOR 2x  
Jared Earp Juliette Schumacher Eva Prestamo Austin Ham  
William Young Alexis Firlie Lauren Feaster Jai Kondapolli  
         
Women's Varsity 1x Men's Varsity 1x Women's Ltwt 1x Women's JUNIOR 1x Men's JUNIOR 1x
Olivia Deniro Jeremy Lipford Bethany Newcomb Sarah Mihm Harrison Schofield

THIRD PLACE

Women's 2nd Freshman/Novice 8+ Women's 1st Varsity 4+ Men's JUNIOR 4+ Men's Freshman/Novice 4+
Lily Houser Viktoria Mochnacky Alexander Mead Luke Mocherman
Megan Caron Eva Prestamo Nicholas Mast Owen Stutler
Maya Oakley Keely Radloff James Press Waseh Khan
Brooke Picazio Lauren Feaster Owen Stutler Riley Petersen
Grace Kim Katie Barnett Will Messina Gavin Hart
Alex Lane      
Emma Mast      
Marissa Scudder      
Graycen Arias      

Women's Varsity 4x Women's Freshman/Novice 4x Men's Freshman/Novice 2x Women's Varsity 2x Men's Ltwt 2x
Erin Johnson Abigail Steinwachs Luke Welch Erin Johnson Jacob Nickerson
Christina Strates Ellie Bodor Owen Corr Arielle Jordan Grant Schmid
Viktoria Mochnacky Karina Bodor      
Arielle Jordan Brooke Picazio      

Women's JUNIOR 1x Women's Varsity 1x Men's Varsity 1x Women's Ltwt 1x Men's JUNIOR 1x
Christina Strates Reagan Seyer Zachary Stith Ava Vandroff Matthew Maglio

Sarasota Crew's next race will be the Novice Regatta at Turkey Lake in Orlando, February 11th.

Founded in 2002, Sarasota Crew is a non-profit organization with a mission to provide elementary, middle and high school-aged Sarasota County youth with positive, competitive rowing experiences that cultivate high standards of personal integrity and self-esteem, promote teamwork and sportsmanship, and instill a lifelong commitment to a healthful lifestyle and serving the community. Sarasota Crew’s Headquarters is based in Bay Preserve in Osprey, FL with additional satellite offices in downtown Sarasota and Lakewood Ranch. To learn more, visit www.sarasotacrew.com or call 941-966-9791.